Basketball

The Athletic Program at Holy Trinity sponsors basketball teams through the Catholic Youth Organization (CYO) for boys and girls in the following age groups:

  • 14U Boys and Girls
  • 12U Boys and Girls
  • 10U Boys and Girls

The basketball teams will participate in the appropriate CYO leagues.

2019-2020 Season

Assessments
Grades 5th-6th and 7th-8th have assessments and will be run by HOOPED.
Rookie Teams (3rd-4th) do not have assessments.

7th & 8th Grade: October 16th: 7:00-8:00pm (Girls), 8:00-9:00pm (Boys)

5th & 6th Grade: October 30th:6:00-7:00pm (Girls), 7:00-8:00pm (Boys) at HOLY TRINITY-TRINITY HALL

Practices
For all 7-8th teams and 5-6th Tournament teams start November 11th
The 5-6th Non-Tournament and 3rd-4th Rookies will start November 18th

Coaching/Volunteering
If you are a parent that is interested in coaching please contact Lauren Massie (lmassie@htsdc.org).

Trinity Hall Practice Rules
1) Please have a plan for your child to be supervised between end of school and practice. After School goes until 6:00 pm.  Contact Krissy Pierno (kpierno@htsdc.org) if you would like your child to attend. Children cannot be unsupervised in Holy Trinity waiting for practice. In addition, plan to pick up your child promptly at the end of practice so the coach does not have to wait.

2) All students MUST remain on the bottom floor and gym. There is no access to the second and third floors.

3) Please double check that there is an adult at practice when you drop off your child. If there is not an adult, the parent must wait with his/her child until the coach arrives.  This will ensure everyone’s safety.

4) If your child is in After School and has a 5:00 or 6:00 practice, coaches will pick up their team and walk them over to the gym. Please contact Krissy Pierno to grant permission for the coach to pick up your child.

Legend
HTS – Holy Trinity School

VISI – Visitation Georgetown
C1 – Court 1
C2 – Court 2

NCS – National Cathedral School
C1 – Court 1
C2 – Court 2

CYO Schedule Homepage 
CLICK HERE

 

Girls Mid-Atlantic

Coaches: Adam Kuchinski
Practice: Tuesday: 7:30-8:30pm (Visi Ct. 1), Friday: 7:00-8:30pm (Visi)

Game Schedule:

14U Mid-Atlantic Girl
Date Time Location Opponent
12/15/2019 1:00 PM Stone Ridge HS/Big Gymnasium Holy Redeemer
1/5/2020 1:00 PM Stone Ridge HS/Big Gymnasium Holy Cross
1/12/2020 3:00 PM Parkdale Senior High St.Pius X
1/19/2020 1:00 PM Stone Ridge HS/Big Gymnasium St. Jane DeChantal
1/26/2020 1:40 PM Parkdale Senior High St.John the Baptist
2/2/2020 12:00 PM Stone Ridge HS/Big Gymnasium Blessed Sacrament
2/9/2020 12:00 PM Stone Ridge HS/Big Gymnasium Little Flower

Girls Tournament Blue (7-8th)

Coaches: John Bradshaw
Practice: Tuesday: 8:00-9:00pm (Visi Ct. 2), Friday: 7:00-8:00pm (NCS Ct 3)

Game Schedule

14U Tournament South Girl
Date Time Location Opponent
12/8/2019 2:00 PM St.Bartholomew Blessed Sacrament
12/15/2019 3:00 PM St.Bartholomew Annunciation
12/22/2019 2:00 PM St.Bartholomew St.Peter, DC
1/5/2020 2:00 PM St.Bartholomew St.Bernadette
1/12/2020 2:00 PM St.Bartholomew St.Jane DeChantal
1/19/2020 1:00 PM St.Bartholomew St.Bartholomew
1/26/2020 5:00 PM Georgetown Visitation Our Lady of Victory

 

Boys Mid-Atlantic

Coaches: Drew Singleton and Garth Ellis
Practice: Monday: 7:30-8:30pm (Visi Ct. 1), Friday: 7:00-8:00pm (NCS Ct 4)

Game Schedule:

14U Mid-Atlantic North Boy
Date Time Location Opponent
12/7/2019 7:15 PM St.Elizabeth Annunciation
12/14/2019 7:15 PM Albert Einstein HS Our Lady of Mercy
1/4/2020 6:15 PM Kennedy HS Mary of Nazareth
1/11/2020 5:15 PM Kennedy HS Blessed Sacrament
1/18/2020 6:15 PM Kennedy HS Holy Redeemer
1/25/2020 7:15 PM Kennedy HS St.Elizabeth

Boys Tournament Blue (7-8th)

Coaches: Billy Hickmott and Brendan Kelly
Practice: Monday: 7:30-8:30pm (Visi Ct. 1), Thursday: 7:30-8:30pm (Visi Ct 1)

Game Schedule:

14U Tournament West Boy
Date Time Location Opponent
12/7/2019 2:15 PM St.Elizabeth St.Anthony
12/15/2019 7:15 PM Georgetown Visitation Our Lady of Victory
12/21/2019 4:15 PM St.Elizabeth Blessed Sacrament
1/4/2020 2:15 PM St.Elizabeth St.Jane DeChantal
1/11/2020 2:15 PM St.Elizabeth St.Peter, DC
1/18/2020 2:15 PM St.Elizabeth Washington Jesuit Academy
1/25/2020 2:15 PM St.Elizabeth Little Flower

 

Girls Tournament (5-6th)

Coaches: Lindsey Toohey
Practice: Monday/Wednesday: 7:00-8:00pm (NCS Ct 3)

Game Schedule:

12U MA Central Girl
Date Time Location Opponent
12/8/2019 1:00 PM Stone Ridge HS/Small Gymnasium Holy Cross
12/15/2019 2:00 PM Stone Ridge HS/Small Gymnasium Mary of Nazareth
12/22/2019 3:00 PM Stone Ridge HS/Small Gymnasium Little Flower
1/5/2020 12:00 PM Georgetown Visitation Our Lady of Victory
1/12/2020 2:00 PM Stone Ridge HS/Small Gymnasium Blessed Sacrament
1/19/2020 1:00 PM Stone Ridge HS/Small Gymnasium St.Elizabeth
1/26/2020 3:00 PM Stone Ridge HS/Small Gymnasium Holy Redeemer

 

Girls Non-Tournament (5-6th)

Coaches: Liz Nolan and Lexie DePont
Practice: Monday/Wednesday: 7:00-8:00pm (NCS Ct 3)

 

Boys Tournament (5-6th)

Coaches: James Geraghty
Practice: Monday/Tuesday: 7:00-8:00pm (HTS)

Game Schedule:

12U MA West Boy
Date Time Location Opponent
12/7/2019 1:00 PM St.Bartholomew Mary of Nazareth
12/14/2019 1:00 PM St.Bartholomew St.Ann
12/22/2019 1:00 PM Georgetown Visitation Our Lady of Victory
1/4/2020 2:00 PM St.Bartholomew St.Peter, DC
1/11/2020 2:00 PM St.Bartholomew St.Peter, Olney
1/18/2020 2:00 PM St.Bartholomew St.John the Baptist
1/25/2020 2:00 PM St.Bartholomew St.John Neumann

 

Boys Non-Tournament (5-6th)

Coaches: Matthew Bottelson
Practice: Monday: 8:00-9:00pm (NCS Ct 3), Thursday: 7:00-8:00pm (HTS)

 

Rookie Girls Blue

Coaches: Kelly Doolan
Practice: Monday: 5:00-6:00pm (HTS), Thursday: 6:00-7:00pm (HTS)

Rookie Girls White

Coaches: Keith Moellering
Practice: Monday: 6:00-7:00pm (HTS), Wednesday: 5:00-6:00pm (HTS)

Rookie Boys Blue

Coaches: Katie Randall
Practice: Tuesday/Thursday: 5:00-6:00pm (HTS)

 

Rookie Boys White

Coaches: William Maguire and Brendan Chandonnet
Practice: Tuesday/Wednesday: 6:00-7:00pm (HTS)